Kiállítások, 2017

  • január

    Az „Ilyen nagy dolog a szabadság?" című kiállítás témaválasztásához kapcsolódva új tárlatunkban is a Forradalom kevésbé ismert vonatkozásaiból adunk ízelítőt. Visszaemlékezések, hivatalos dokumentumok, interjúk, műalkotások mozaikkockáiból állítunk emléket olyan erdélyi értelmiségi sorsoknak, melyeket egy ideál iránti lelkesedés és a szabadságvágyra válaszként következett megtorlás írt át radikálisan.

    A kiállítás kurátora: Török Dalma

    A kiállítás nyitva 
    2017. január 20. - 2017. április 23.
  • február

    Kemecsei Balázs és Dobák Diána fényképei Kazinczy Ferenc szövegeivel és rajzaival.

    Harmincötödik életévében járt Kazinczy Ferenc, amikor 1794. december 14-én édesanyja házában, Alsóregmecen letartóztatták a Martinovics-féle jakobinus mozgalomban való részvétel vádjával. Hat és fél éven át a Habsburg-birodalom várbörtöneiben raboskodott: Budán, Brünnben, Kufsteinben és Munkácson. Fogságom naplója című visszaemlékezésében, Pályám emlékezete című önéletírásában és leveleiben adott számot börtönéveiről.

    A kiállítás nyitva 
    2017. február 1. - 2017. április 7.
  • A magyar beszédművelési mozgalom történetét mutatja be Péchy Blanka 1960-as kezdeményezésétől egészen napjainkig. Könyvek, emlékplakettek, oklevelek, újsághírek és fényképek adnak hírt a mozgalom előzményeiről, a Kazinczy-díj Alapítványról, az anyanyelvi ifjúsági versenyekről.

    A kiállítás nyitva 
    2017. február 16. - 2017. április 1.
  • A magyar beszédművelési mozgalom történetét mutatja be Péchy Blanka 1960-as kezdeményezésétől egészen napjainkig.

    Könyvek, emlékplakettek, oklevelek, újsághírek és fényképek adnak hírt a mozgalom előzményeiről, a Kazinczy-díj Alapítványról, az anyanyelvi ifjúsági versenyekről.

    A kiállítás nyitva 
    2017. február 16. - 2017. április 1.
  • Kazinczy Ferenc huszonöt éven át, 1806-tól egészen haláláig, 1831-ig élt Széphalmon. Halála után háza, kertje pusztulásnak indult, megmentésére a Kazinczy- Alapítvány keretében gyűjtést szerveztek.

    A kiállítás nyitva 
    2017. február 16. - 2017. április 1.
  • A tulajdonnevekről azt tanuljuk, hogy azok önálló jelentéssel nem bíró elemei nyelvünknek, s fő szerepük az egyénítés, a megkülönböztetés.

    Mivel azonban többségükben köznévből fejlődtek, jelentéstartalmuk összefügg a megfelelő köznév jelentésével. Igen jól megfigyelhetjük ezt helyneveink esetében. Anyanyelvünk gazdagságát és játékosságát kihasználva az itt bemutatott 9 mondatba 48 hazai település nevét építettük be, sajátos módon szólaltatjuk meg tehát néhány városunk, községünk nevét.

    A kiállítás nyitva 
    2017. február 16. - 2017. április 1.
  • Kalandozások a nyelv körül

    2014. március 27-én új állandó kiállítás nyílt Széphalmon, a földszinti kiállítóteremben, Nyelvlesen. Kalandozások a nyelv körül címmel.

    A kiállítás nyitva 
    2017. február 16. - 2017. április 1.
  • Karinthy a kávéházban

    Karinthy-ábrázolások, -relikviák, -kéziratok, valamint korhű, a 20. század elejéről származó tárgyak és az írót egykor megihlető technikai eszközök láthatók a kiállításon.

    A kiállítás nyitva 
    2017. február 16. - 2017. április 1.
  • Archaikus népi imáink nyelvi világa

    A kiállítás 11 tablóján Erdélyi Zsuzsanna archaikus népi ima-gyűjtéseinek legkülönlegesebb darabjai elevenednek meg.

    A kiállítás nyitva 
    2017. február 16. - 2017. április 1.
  • A toll lágyan siklik a papíron, az ujjak gyöngéden ölelik, ívekből-vonalakból tintatestek lesznek – szavak születnek, mondatok, azokból napló, levél, vers és regény…

    A lapok egymáshoz simulnak, őrzői az érzésnek, gondolatnak; a tárgyiasult nyelvben, a betűkben-nyomokban lélek van: az író lelke. Az írás varázslat, a teremtő belefeledkezés forrása.

    A kiállítás nyitva 
    Magyar Nyelv Múzeuma
    2017. február 17. - 2017. március 1.
  • A magyar nyelv múltja, jelene és jövője

    Titkok titka. A magyar nyelv múltja, jelene és jövője címmel épült meg A Magyar Nyelv Múzeuma nagyszabású, interaktív állandó kiállítása, a széphalmi intézmény legfontosabb tartalmi egysége.

    A kiállítás nyitva 
    2017. február 20. - 2017. április 1.
  • Egy kertben vagyunk. A „hasonlíthatlan szépségű Sátor-hegyek” ölelésében, ahol a Kazinczy Ferenc egykori gyümölcsöskertje helyén álló Magyar Nyelv Múzeuma füves udvara egybeolvad a szelíd emelkedésű dombon, a szép halmon elterülő parkkal.

    Élő kiállításunkban azt mutatjuk be, hogy a szépirodalom miként ragadta meg az ember és a természet különlegesen összetett kapcsolatát. Az ember teremtése óta a keze alá szelídíti a világot – a megmaradás, az egészség és a szépség jegyében.

    A kiállítás nyitva 
    2017. február 20. - 2017. április 1.
  • március

    Békés Rozi irodalmi illusztrációi

    Az illusztráció nemcsak ábrázolja, hanem bizonyos mértékig kiegészíti a szöveg tartalmát. Békés Rozi rajzaiban nagy hangsúlyt helyez a szituációk, a karakterek ábrázolására, valamint az érzelmek kifejezésére. Figurái mozdulataikban, arckifejezésükben a humort és a drámát egyaránt megjelenítik.

    1980-ban végzett a Magyar Iparművészeti Főiskola (ma MOME) könyvművészeti szakán.
    Tanárai voltak: Kass János, Szántó Tibor, Ernyei Sándor

    A kiállítás nyitva 
    2017. március 10. - 2017. április 23.
  • április

    A tárlat középpontjában egy valaha használt lábbeli, Móricz Zsigmond bőrcsizmája áll.  Fehér László festőművész előbb grafikán, majd olajfestményen örökítette meg a csizmát, amelyet évekkel ezelőtt múzeumi tárgyként pillantott meg.  Festői olvasatában a lábbeli aurával bíró, szimbolikus erejű objektté nőtt. A relikvia és a két képzőművészeti alkotás mellett a kiállításon megtekinthető Móricz Zsigmond archív fényképe, amelyen e csizmát viseli és az író autográf kézirata, amely szintén a lábbelihez kapcsolódik.

    A kiállítás nyitva 
    2017. április 10. - 2017. június 25.
  • május

    Arany János emlékkiállítás

    Az Önarckép álarcokban. Arany János emlékkiállítás című tárlat célja, hogy megidézze a magyar irodalom egyik legnagyobb klasszikusáról a köztudatban élő képet és a költő kevésbé ismert arcaival is megismertesse az érdeklődőket.

    A kiállítás nyitva 
    2017. május 15. - 2019. május 29.
  • Maurits Ferenc festőművész, grafikus, költő Újvidéken született 1945-ben.  Az újvidéki Iparművészeti Középiskola grafika szakának elvégzése után, 1966-tól 1983-ig az Új Symposion folyóirat grafikai szerkesztője, a lap arculatának megalkotója. 1983-tól 2000-ig a Forum Kiadó könyvtervezője, 1984-től a Híd folyóirat grafikai szerkesztője.

    A kiállítás nyitva 
    2017. május 19. - 2017. június 25.
  • június

    A függetlenségének 100. évfordulóját ünneplő Finnország irodalmával, a lelkes fordítóknak hála, a XIX. századtól napjainkig folyamatosan találkozhattak a magyar olvasók. A fordítói és kiadói tevékenységnek a nyelvrokonság tudata adta az első lendületet, amely az elmúlt száz évben többször megtorpant, de újra és újra erőre tudott kapni. A Kalevala 100 éves jubileuma (1935-ben) és a finn – magyar kulturális egyezmény megkötése (1938-ban) nyomán a finn irodalom magyarországi kiadása megélénkült, a 40-es években 24 új könyv jelet meg.

    A kiállítás nyitva 
    2017. június 8. - 2017. október 8.
  • Harmadik alkalommal láthatóak hazai fotót használó vizuálisművészek photobookjai a Petőfi Irodalmi Múzeumban.

    A photobook egy olyan művészeti kifejezőeszköz, ahol a fotóanyag szerves részét képezi a könyvformátum, azon belül a képek elrendezése, az anyaghasználat és a kötés. Egy-egy projekt ilyen formában való bemutatása jelentéstöbblettel bír, hiszen már nem csak láthatjuk az elkészült képeket, hanem kézbe vehetjük, tapinthatjuk azokat.

     

    A kiállítás nyitva 
    2017. június 10. - 2017. június 23.
  • Száz éve született Szabó Magda

    1917. október 5-én született Szabó Magda. Születésének 100. évfordulója alkalmából a Petőfi Irodalmi Múzeum nagyszabású kiállítást rendezett.

    A kiállítás nyitva 
    2017. június 20. - 2018. augusztus 12.
  • július

    Fabricius Anna fotóművész és Lackfi János költő kiállítása

    Adott két ember. Egy nyolcéves kislány és húszéves cselgáncsedzője. Nevezzük őket Annának és Jánosnak. Eltelik húsz év. Adott ugyanaz a két ember. A cselgáncsedzőből író lett, a kislányból fotóművész. Egyik felkéri a másikat egyik kiállítása megnyitására. És rájönnek, hogy sok mindenben nagyon hasonlóan látják a világot. Talán a cselgáncs teszi? Japán nevén dzsúdó, vagyis a „szelíd út".

    A kiállítás nyitva 
    2017. július 13. - 2017. szeptember 10.
  • szeptember

    Az unitárius közösség Jókai Egy az Isten című regényében

    „…nem halasztják az Istennel és emberekkel való kibékülést a másvilágra, hanem cselekszik azt itt ezen a földön”

    A tárlat 2017. szeptember 14-én 17 órakor nyílik. A kiállítás megtekinthető 2017. november 12-ig.

    A kiállítás nyitva 
    2017. szeptember 14. - 2017. november 12.
  • október

    KASSÁKIZMUS

    A kiállítás nyitva 
    2017. október 13. - 2018. február 25.
  • Kiállítás nyílt Arany János nyelvéről a Magyar Nyelv Múzeumában, Széphalmon

    170 éve jelent meg Arany János Toldija: az a mű, amivel elnyerte a Kisfaludy Társaság pályázatának díját, s ami meghozta számára az írói sikert. Ezzel a verssel indult pályafutása, melynek során – mint pályatársai írták - a magyar irodalom „sugárzási központjává” fejlődött, költészetünk „szerves szobrává”, íróink „vagyonos atyjává” és „aranytartalékává” vált.

    A kiállítás nyitva 
    Széphalom
    2017. október 31.
  • december

    A kiállítás Kass János (1927–2010) kivételes grafikai életművének állít emléket, a művész születésének 90. évfordulója alkalmából. Nevéhez a 20. század második felében több száz könyv illusztrálása fűződött, rajzain nemzedékek hosszú sora nőtt fel. Illusztrációinak máig ható szuggesztív ereje egyrészt azzal magyarázható, hogy ihletetten ragadják meg az adott irodalmi mű cselekményét és szellemiségét, másrészt pedig azzal, hogy önálló alkotói víziók a világról, a kultúráról, az emberi létről.

    A kiállítás nyitva 
    2017. december 13. - 2018. február 11.