„Ki az? mi az? vagy úgy…”

Egy olyan országba vetett a sorsom, amelyről azt mondják, hogy a kormánya nem bírja kormányozni. Hogy a hatalom igazi birtokosai a maffiák, a terrorista brigádok, a titkos szabadkőműves páholyok, a papok…

És a világot ki kormányozza? Kik a világhatalom igazi birtokosai? A meglőtt amerikai elnök? A meglőtt pápa? Ha másra nem, talán arra rájöttek ők is ott a kórházban (egy éjszaka, amikor sajgott a bevarrt seb), hogy ők se tudnak semmit se arról, hogy mi fog történni még ezen a nyáron.

Vajon ki kormányozza most a világot? A kirakatban állókat ismerjük. És őket ki kormányozza? És a háttérben állókat meg mi kormányozza? Milyen csoportérdek? Milyen személyes érdek? Milyen nacionalista gőg? Milyen elmebaj? Milyen (holnapra majd tévesnek bizonyuló) elmélet? Vagy a világteremtésnek a nagyszámok törvényein át kiható miféle intenciója?

 

Napihír – nem is az első oldalakról: „Az új elnök tegnap átvette a lelépő elnöktől a 2000 francia atombomba feletti rendelkezési jogot.” Az újságíró hozzáteszi – fenyegetőleg? vagy már megnyugtatásnak szánja?: „Hirosima-nagyságrendű bombákról van szó.” Bergentől Palermóig minden városra esik egy. Eshet.

Kétezer Hirosima csak a kis francia arzenálból.

J. tegnap azt mondta, hogy úgy tudja: Európát már leírták. B. azt mondja, hogy bár hatvan fölött spórolnia kéne már az éveivel, de szeretne egy évvel öregebb lenni. Szeretne túl lenni ezen a nyáron és őszön.

Mi van?

Ki tudja?

A legfontosabbnak látszó helyzetjelentést egy régi Gulyás Pál-versben olvasom. Még a húszas években írta.

 

A nap tüze lobogva hull a
puszta légen át
s a Föld tőle megittasul
mint részeg arzenál.
Vulkánja füstbe s lángba tör,
mint agy, mely elborult:
rém lesz a föld s most szüli föl
a vért s a háborút.

 

Pedig Gulyás ezt a 80-as évekre felizzó jelentésű versét még csupán az első világháború emlékeire támaszkodva írhatta: Doberdo, Marne, Rokitnói mocsarak… Przemyšl.

Idilli nevek Hirosimához képest.

És Hirosima is idilli a franciák „csinálhatok kétezer Hirosimát” gloire-jához képest.

És Franciaország is idilli az igazi nagyokhoz képest…

 

A Föld is idilli volt.

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]