„A görögök: kortársaink”

Nemzetközi szimpozion Firenzében

 

Kitört a pattogó vita a két Németország között.

Peter Iden (Frankfurt, NSZK) azt állítja, hogy Szophoklész Antigonéját odaát a Német Demokratikus Köztársaságban nem lehet előadni, mert Antigone a politikai hatalom intézkedéseinek bírálatára ad példát.

Ernst Schuhmacher (Berlin, NDK) viszont kapásból idézi a tényt, hogy odaát Nyugat-Berlinben betiltottak egy Antigoné-filmet.

A vita köztük – végig német nyelven, olasz hallgatóság előtt – elhúzódott és elmérgesedett.

A szünetben egy helybeli klasszika-filológus részvétnyilatkozatra kész érdeklődéssel azt kérdezi tőlem, hogy vajon Magyarországon bemutatható-e ma Szophoklész.

El voltam keseredve. Szégyelltem magam az egész széthidegháborúzott Európa miatt. Hiszen az eszünk is csak erre jár. Beette magát valami kullancs az agyvelőkbe. Kollektív kergekór.

– Ha most azt mondom, hogy nálunk akadály nélkül játszható Szophoklész, ön azt fogja gondolni, hogy magyar útlevéllel nem mondhatok mást. Különben játszanak Magyarországon Szophoklészt, és az Antigonét is játszották már.

– Nagy szenzáció volt?

– Nem.

– Most játsszák?

– Éppen most nem. De éppúgy játszhatnák is.

És arra kellett gondolnom, hogy mit szólna ehhez a beszélgetéshez Marx, aki, úgy emlékszem, minden évben végigolvasott egyet a görög tragikusok közül.

 

1979. április

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]